50 Emotion Activities
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
Support social-emotional development with 50 Emotion Activities, a set of engaging, double-sided activity cards designed to help children identify, understand, and express a wide range of emotions. Each card presents interactive tasks such as art, music, dance, role-playing, and group activities, giving children hands-on ways to explore feelings. As children progress through the activities, they will develop emotional vocabulary, empathy, and strategies to manage emotions effectively. Perfect for classroom, small-group, or home use, this set encourages social interaction, emotional literacy, and confidence-building in children.
Designed for ages 4 and above, these activities make learning about emotions fun, creative, and meaningful.
| Ages | Grade |
| 4 - 8 | Pre K - 3 |
JL356
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL351
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL355
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL352
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL361
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL333
- Regular Price
- $4.50
- Sale Price
- $4.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL357
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL639
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL332
- Regular Price
- $4.50
- Sale Price
- $4.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL324
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL336
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL339
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL342
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL341
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL325
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL322
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL331
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL321
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL360
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL767
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL327
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL340
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per